Saç ekimi gerçek anlamda vücudumuzda nakledilebilecek en küçük organın nakli işlemidir. Saç ekim işleminin orijinal adı aslında saç naklidir. Saç köklerini, kök gruplarını köklerin daha sağlıklı ve çok olduğu bölgelerden çıkartılıp seyrelen yada farklı nedenlerle tamamen kelleşmiş saç, sakal, kaş gibi bölgelere nakledilerek yerleştirilmesi işlemidir.

Saç ekimi ile estetik ayrılmaz bir bütündür. Ön saç çizgisinin doğallığından, ekim yapılan saç köklerinin yönü ve ekim tekniği gibi birçok önemli faktör saç naklinin başarısı için olmazsa olmazıdır.

Saç ekimi yapılırken doğal bir ön saç çizgisi oluşturulması temel koşuldur. Kişinin yaşı, eski saç çizgisi, ekilecek kök miktarı ve saç açıklığı oranı, alın kas çizgileri ve kişinin beklentisi gibi birçok değer bir arada düşünülüp en uygun saç çizgisi oluşturulur.

Ekim yapılacak kişinin saçları hangi yöne çıkıyor ve hangi şekildeyse ona paralel bir ekim yapılır.

Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların yönü ve derinliği doğal saçı taklit eder yapıda olabilecek en iyi şekilde dizayn edilmelidir. Mesela ön hatta saçlar 45 derece açıyla çıkarken, tepe kısmında gül yada kuş yuvası döngüsü gibi bir görünüm mevcuttur.

Tüm bu detaylar doğal ve iyi bir sonuç elde etmenin vazgeçilmez unsurudur.

Saç , sakal, kaş bölgelerinin tamamen yada kısmen dökülmesi sonucu seyrelen yada farklı nedenlerle tamamen kelleşmesinin en garantili, kalıcı ve doğal tedavi ve onarım şekli saç ekimidir.

Saç ekimi basit anlamda çiftçilik gibidir. Şöyleki biber fideleri nasıl önce tohumdan fide haline getirilip daha sonra bulundukları yerden asıl boş olan tarlaya nakledilip ekiliyorsa saç ekiminde de hemen aynı işlem yapılır. Saç kökleri sağlıklı olan bölgelerden alınır,  gerekli bölgelere yerleştirilmesi için gerekli kanallar açılır . Saç kökleri uzmanın sizinle birlikte belirlediği çizgi ve yönlerine göre ekilir.

Örnekte söylediğimiz çiftçilik ve fide ekimi üzerinden gidecek olursak. Çiftçinin yada uzmanın tecrübesi ekibin başarısı işlemin doğal ve verimli olması için baş aktördür.

Fakat bir tarlaya ekilen tohumların veriminin iyi olması sadece çiftçiye bağlı değildir. Tohumların ve toprağın kalitesi , toprak alanının büyüklüğü, tohum fide sayısı bunlarda çiftçinin başarısını etkiler.

Doğal olarak bir çitçi tarlaya biber fidanı ekip bundan domates veya başka bir sebze çıkmasını bekleyemez.

Aynı şekilde saç ekim uzmanı ve ekibinin tecrübesi ve başarısı önemlidir. Saç ekim işleminin sonucu ekilecek alanın genişliği, toplanıp ekilebilecek saç grefti sayısı, saç greftlerinin ortalama kaç köklü olduğu, saç köklerinin kalınlık ve uzunluğu , saçların ve hatta tenin renk uyumu başarı yüzdesini etkiler.

Her zaman doğal ve ekim yapıldığı çok farkedilmeyecek görüntü sağlanabilir. Ancak saçlarımızın, sakalımızın hiç dökülmemiş sıklık ve görüntüsü hiçbir saç ekim uzmanı ve ekibi tarafından her zaman sağlanamaz. Aksini iddia edenlere lütfen inanmayınız.

Saç dökülmesi vücut imajını bozan, stres oluşturan ve sonuçta kişinin kendine güvenini azaltan bir sorundur. Erkeklerde saç dökülmesi  genellikle DHT olarak kısaltılan bir tür testesteron hormonu ile bağlantılıdır ve genetik olarak aktarılabilir. Buna androgenetik alopesi denir.

Bunun dışında saç dökülmesini etkileyen birçok neden vardır. Demir , bakır, çinko, b12, biotin eksikliği başlıcaları olmak üzere mineral ve vitamin eksiklikleri başta gelir.

Kadınlarda tiroid hormonu düzensizliği, yumurtalık kistleri , androjen hormonu fazlalığı diğer nedenlerdendir.

Bunların dışında geçici ve kalıcı saç dökülmesi yapan başka sebepler de vardır. Saçkıran , liken,seboreik dermatit vb kafa derisi hastalıkları, traksiyonel alopesi, trikotilomani, kemoterapi,stres bunların içinde sayılabilir.

Saç ekimi yada saç dökülmesini önlemeye yardımcı PRP, mezoterapi gibi destek tedaviler için genel anlamda alt yaş sınırı 18 dir. Üst yaş sınırı yoktur. Genel olarak dökülmenin şekli yapılacak tedaviyi belirler.

Tıraşsız saç ekimi özellikle erkeklerin tercih ettiği saç ekim yöntemlerinden bir tanesidir. Çünkü biliyoruz ki tıraşlı saç ekiminde saçlı deri komple 1 numara vurulmak zorundadır. Bunun nedeni ise özellikle tepe bölgesi tamamen boş, çok yoğun saç ekimi ihtiyacı olan, yani neredeyse 3.000 - 5.000 arası greft, kök dediğimiz yoğun saç ekimlerinde tıraşlı FUE yapılmak zorundadır. Çünkü ense bölgesinde bu bölgelerin saç köklerinin toplanması konusunda bir tıraş gereklidir. Ekim bölgesinin küçük olduğu, aralara saç ekiminin girilebileceği kadar seyreklik olduğu erkek ve kadınlarda tıraşsız FUE yapılması mümkündür.

Ekim öncesi en az 1 hafta alkol alınmamalı.

C vitamini içeren mevye ve pişmemiş yaş sebzeler çok tüketilmemeli.

İşlem günü ( ekim sonrası 2-3 gün banyo yapamayacağınız için ) duş alın.

Hafif bir kahvaltı yapın.

Ekim sonrası rahat giyilebilmesi için üst kıyafet olarak düğmeli bir gömlek yada fermuarlı eşofman üstü giyin. Sweat, tshirt yada kazak giymeyin .

SAÇ EKİM İŞLEMİ HAZIRLIK SONRASINDA ORTALAMA AÇIKLIĞA BAĞLI MAXİMUM GREFT SAÇ SAKAL EKİMLERİ İÇİN 8-10 SAAT SÜRECEKTİR.

KİŞİNİN ALIM-EKİM BÖLGESİNİN CİLT VE SAÇ KÖKLERİNİN  DURUMU, EKİLECEK SAÇ  KÖKÜ SAYISINA,KİŞİNİN KANAMA PROFİLİ, ALKOL, SİGARA , İLAÇ KULLANIMINA VB. FAKTÖRLER NEDENİYLE İŞLEM DAHA KISA YADA UZUN SÜREBİLİR.

Öncelikle ekim yapılacak bölge belirlenir ve ön hattı çizilir.

Saç traşı yapılır.

İşlem öncesi sırası ve sonrasında gerekli ilaçların serumun takılabilmesi için damar yolu açılır.

Saç köklerinizin ekilmesi genel olarak 3 aşamadan oluşur. ALIM- KANAL-EKİM

1-ALIM

Özel ekim sedyesine yüzüstü yatırılarak lokal anestezi işlemine başlanır.

Lokal anestezi işlemi diş hekimlerinin de yapmış olduğu uyuşturma işlemi gibidir. Sadece işlem bölgesini daha geniş olduğu için iğne sayısı daha fazladır. Anestezi sonrası ağrı acı hissedilmez.

Daha fazla kök çıkartabilmek için aralıklı olarak cilt altına serum verilerek cilt gerilir.

0.7-0.8 mm özel uçlar ile saç köklerinin etrafı boşaltılır ve ince uçlu özel cımbızlar ile tek tek sayılarak özel serumlar bulunan kapların içine alınır.

2-KANAL

Alım işlemi bittikten sonra ikinci aşama olan köklerin yerleştireleceği kanalların açılmasına geçilir. Öncelikle ekim bölgesine de lokal anestezi yapılır. Alınan kök sayısına ve hattımızın yönüne göre kanallar açılır.

3-EKİM

Açılan kanallara kökler yönlerine göre özel pensetler ile tek tek hassasiyetle yerleştirilir.

Ekim sonrası alım bölgesine pansuman yapılır. Damar yolu çıkartılır.

Kişi pansuman çıkartılana kadar evde baş belden itibaren 30-45 derece yüksekte olacak şekilde sırt üstü ve sağa sola dönmeden, mümkünse lavabo yemek ihtiyacı dışında çok ayağa kalkmadan yatarak istirahati önerilir. Bu istirahat süresinin ayakta geçirilmesi cilt altına verilen serumun yüze inerek şişlik ödem yapmasına hatta gözlerin kapanacak kadar şişmesine neden olabilir.

Fakat yüzümüz komple şişse bile bu şişliğin vücudumuza yada yüzümüze herhangi bir zararı yoktur. Yaklaşık 7-10 gün içinde ödem terleme ve böbrekler yoluyla atılacaktır.

Ekim sonrası çok ağrı olması beklenmemektedir. Ağrınız olduğu  takdirde günlük kullanılabilen alerjinizin olmadığı midenizi de rahatsız etmeyen herhangi bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ekime gelmeden evinizde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Ekim sonrası şişlik ödem durumunda ödem azaltıcılar ekimin sağlığı açısından çok gerekmedikçe önerilmemektedir. Gerekli durumda iletişime geçiniz.

Ekim sonrası 2 gün köklerin tutması açısından çok önemlidir. Ekim bölgesinin korunması ve bakımı sizin sorumluluğunuzdadır. Ekilen bölgeye pansuman çözülüp ilk yıkama yapılana kadar herhangi bir temas olmaması gerekir. Aksi halde ekilen kökler zara görüp çıkabilir. Arabaya binerken inerken, köşelerden dönerken ,ayakkabılar üst baş değiştirilirken kısacası her durumda herhangi bir temas olmaması gerekmektedir. Bu  sürede su teması dahi olmayacaktır.

Ekim sonrası 2. yada 3. Gün pansuman çıkartılması ve ilk yıkama için gelinecek. İlk yıkama itibariyle 7 gün gösterilen şekilde; ilk önce jel sürtme ovalama yapmadan hafif dokunuşlarla ekim bölgesine yayılır,10-15 dk bekledikten sonra durulanır. Sonra köpük şampuan sürtme ovalama yapmadan hafif dokunuşlarla ekim bölgesine yayılır. 5 dk bekledikten sonra durulanır. Aynı işlemler ürünler bitene kadar her gün yapılacaktır.

8.Gün itibariyle jel sürtme ovalama yaparak ekim bölgesine yayılır.10-15 dk bekledikten sonra durulanır. Sonra köpük şampuan sürtme ovalama yaparak ekim bölgesine yayılır. 5 dk bekledikten sonra durulanır. Böylece 15. Gün kabukların dökülmüş olması sağlanır.

Ekim sonrası alım ekim bölgelerinin iyileşme süreci  vücudumuzda herhangi biryerimizin yaralanıp iyileşmesi ile tamamen aynıdır. Yaralar ilk önce kabuklanır. Kabuklar döküldükten sonra yara yerlerinde iyileşme sırasında kızarıklık pembelik bir süre daha devam eder. Bu süre kişiden kişiye değişmekle beraber  1-3 ay arasındadır. Alım ve ekim yerlerinde iyileşme ve saçların çıkması aşamasında kıllar deriden çıkmaya çalışırken sivilceler oluşabilir.

Ekim bölgesindeki kabuklar döküldükten sonra ekilen köklerin kıl kısımları şok dökülme evresine girer. Bu kılların bir kısmı, çoğunluğu yada tamamı dökülebilir.

Şok dökülme sonrası saçlar kökten tekrar filizlenerek çıkmaya başlar. 3. Ay sonunda saçların yaklaşık %40ı 6. Ay sonunda yaklaşık %80 i çıkmış olur. Ekilen saçların tamamının çıkması 12-18 ay arasındadır.

Ekim sonrası yapılan destek tedaviler; prp mezoterapi bu süreci hızlandırır ve köklerin daha iyi ve sağlıklı çıkmasına yardımcı olur.

YUKARI
Görüşmeye Başla
1
İLETİŞİME GEÇ
Merhaba
SerHair Center 'a Hoşgeldiniz...

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by